Klęska wrześniowa 1939 r. nie oznaczała końca zmagań żołnierzy polskich z okupantem. Wielu z nich kontynuowało walkę w podziemiu, płacąc często najwyższą cenę za swoje poświęcenie. W 1944 r. wkroczenie na tereny polskie Armii Czerwonej, za wycofującymi się Niemcami, przyniosło Polsce nową okupację. Aparat komunistycznego terroru bezwzględnie rozprawiał się z każdym, na kogo padł chociaż cień podejrzenia, że nie akceptuje nowego „porządku”. Żołnierze organizacji niepodległościowych zbrojnym czynem stawiali opór kolejnemu najeźdźcy. Ginęli w nierównej walce, pojmani byli torturowani i zabijani w ubeckich więzieniach lub pozbawiani wolności na długie lata. O poświęceniu i ofierze tych niezłomnych żołnierzy nie możemy zapomnieć.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w uroczystości upamiętnienia Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w 65. rocznicę rozstrzelania rotmistrza Witolda Pileckiego, legendarnego bojownika o wolną Polskę. Rozpocznie się ona rozpocznie się 25 maja (sobota) o godz. 20.30 przed budynkiem kina TON w Białymstoku. W programie m.in.: pieśni patriotyczne, Apel Poległych i Pomordowanych, złożenie kwiatów i zniczy pod tablicami pamięci i pomnikiem AK.
Zapraszają:
* Narodowe Odrodzenie Polski
* Res Publica Polonia
* Duszpasterstwo Harcerzy Archidiecezji Białostockiej
* Związek Harcerstwa Polskiego
* Stowarzyszenie Kibiców Jagiellonii Białystok „Dzieci Białegostoku”
Wieczór uświetnią:
* Zespół N.O.N. KONEKSJA (Lukasyno, Egon) i Bynio – gitara akustycznie
* Chór „Undecimo” XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku, pod dyrekcją Anny Stankiewicz i Przemysława Kummera
* Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku
* Małgorzata i Sylwester Trojanowscy we własnej interpretacji utworów patriotycznych i żołnierskich
Uroczystość zaszczyci swą obecnością kpt. Jerzy Widejko, ps. „Jureczek”, najmłodszy partyzant wileńskiej AK.
Najnowsze komentarze