Odmienność zachodniej cywilizacji polega między innymi na roli emocjonalnych reakcji między kobietami a mężczyznami w życiu społecznym. Historii tego zjawiska poświęcona jest praca Carter Lindberg „Historia miłości w zachodnim chrześcijaństwie” która ukazała się nakładem wydawnictwa WAM.
„Historia miłości w zachodnim chrześcijaństwie”, której autorem był wieloletni wykładowca historii na Uniwersytecie w Bostonie, przybliża polskiemu czytelnikowi informacje o tym jak w ostatnich trzech tysiącleciach w cywilizacji zachodniej teologia, filozofia i literatura, odnosiły się do zjawiska miłości.
Na kartach książki autor porusza takie kwestie, jak: zjawisko miłości romantycznej, historie zmian definicji tego zjawiska, miłość jako proces zmian, wartość przysięgi małżeńskich, relacje między miłością romantyczną a instytucją małżeństwa, historia instytucji małżeństwa, dzieci jako owoc małżeństwa i miłości, stosunek rodziców do dzieci na przestrzeni wieków, definicje miłości jako uczucia i czynu, możliwość kontroli własnego afektu, miłość własna, miłość bliźniego, miłowanie nieprzyjaciół, związek miłości i seksualności oraz relacja Boga i miłości.
„Historia miłości w zachodnim chrześcijaństwie” to wyjątkowa podróż przez europejską kulturę. Stary i Nowy Testament, antyczną Grecję i Rzym, pisma Platona i Arystotelesa, średniowiecze, pisma ojców kościoła, świętego Augustyna i świętego Tomasza, kulturę rycerską, pisma świętego Bernarda z Clairvaux, wizje mistyczek, poezje trubadurów, pisma scholastyków, katolicyzm, protestantyzm, kulturę renesansu, aż po współczesną popkulturę.
Jan Bodakowski
Najnowsze komentarze