W trakcie spotkania z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” Ojciec Święty Benedykt XVI skrytykował rzeczywistość społeczną i gospodarczą ery turbokapitalizmu. Podkreślił, iż dzisiejsza kultura, którą znamionuje utylitarystyczny indywidualizm i technokratyczny ekonomizm, ma skłonność do umniejszania wartości osoby.
Wprawdzie z jednej strony nadal głosi się godność osoby, jednak z drugiej są nowe ideologie, takie jak hedonistyczna i egoistyczna ideologia praw seksualnych i reprodukcyjnych czy rozpasanego kapitalizmu finansowego, który nadużywa polityki i rozbija strukturę realnej gospodarki – mówił Papież. – Przyczyniają się one do uważania zatrudnionego pracownika i jego pracy za dobra «mniejszej wagi» i podważania naturalnych podstaw społeczeństwa, zwłaszcza rodziny. W rzeczywistości człowiek ma realny prymat, co czyni go odpowiedzialnym za siebie samego i stworzenie. Konkretnie dla chrześcijaństwa praca jest podstawowym dobrem dla człowieka ze względu na jego personalizację, socjalizację, tworzenie rodziny, wkład w dobro wspólne i w pokój. Dlatego dostęp wszystkich do pracy jest zawsze celem priorytetowym, także w okresach recesji ekonomicznej. Z nowej ewangelizacji życia społecznego mogą wyniknąć nowy humanizm i odnowione zaangażowanie kulturalne. Pomaga ona zdetronizować współczesnych idoli, zastąpić indywidualizm, materialistyczny konsumpcjonizm i technokrację kulturą braterstwa i bezinteresowności, miłości solidarnej.
Na podstawie: Radio Watykańskie
Wszystkim zainteresowanym katolicką nauką społeczną, koncepcjami dystrybucjonizmu i korporacjonizmu polecamy nasz dział „Ekonomia” oraz niniejszy tekst. Przeciwko marksizmowi i liberalizmowi.
Najnowsze komentarze