Wydana przez Narodowe Centrum Kultury, w znakomitej serii „Zwrotnice Czasu”, „Fausteria” Wojciecha Szydy to sprawnie napisana powieść katolicka z elementami historii alternatywnych. Wbrew elementom historii alternatywnej trudno ją jednak zaliczyć do fantastyki. Pomimo braku wartkiej akcji czyta się ją z przyjemnością. Jej największym atutem jest poruszenie kwestii egzystencjalnych, nieśpieszny opis upadku duchowego, powolnego zatracania się i nie dostrzegania miłosierdzia
bożego. Doskonały zapis pogrążania się w coraz większym intelektualnym zepsuciu.
Bohaterka powieści jest Fausta Blachnicka. Młoda studentka akademii sztuk pięknych pochodząca z ateistycznej rodziny. Naznaczona niewiernością własnego ojca. Podobnie jak inni studenci szkół artystycznych poddawana libertyńskiej demoralizacji przez wykładowców. Rewolucyjna filozofia wykładów doskonale wpisuje się w jej mroczne, demoniczne, przepełnione patologiami prace. Okultystyczna i satanistyczna tematyka prac zapewnia jej sukces zawodowy i wsparcie nihilistycznych elit. Bliskie relacje z kolega satanistą i nihilistyczne lektury budują jej satanistyczną duchowość. Jej bluźniercza, antykatolicka i antypolska, sztuka staje się wyrazem jej zatracenia, i jednocześnie zapewnia jej sławę.
Elementy alternatywnej historii Polski, wplątane w nieśpieszną akcje powieści, będące tematem przewodnim serii wydawniczej „Zwrotnice Czasu”, kreślą przed czytelnikami wizje jeszcze większego terroru komunistycznego w PRL. Przymusowej kolektywizacji i laicyzacji. Krwawo stłumionego powstania narodowego. Masowych prześladowań katolików.
Jan Bodakowski
Najnowsze komentarze