W przesłaniu skierowanym José Graziano da Silvy, dyrektora generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO, Ojciec Święty Benedykt XVI zachęcił do rozwoju spółdzielczości oraz podkreślił, iż globalny kryzys pogarsza szczególnie sytuację żywnościową najuboższych.
Benedykt XVI wskazał na znaczenie współpracy jako wymogu osoby ludzkiej. Spółdzielczość to konkretny wyraz zasady pomocniczości, głoszonej w nauczaniu społecznym Kościoła, która jest podstawą relacji między osobą, społeczeństwem a instytucjami. Zasada ta zapewnia każdemu wkład w rozwój i ochronę jego praw. „W świecie, który stara się przezwyciężyć kryzys ekonomiczny i nadać globalizacji znaczenie autentycznie ludzkie, spółdzielczość stanowi nowy typ gospodarki, który służy osobie” – pisze Ojciec Święty.
Stolica Apostolska opowiedziała się za tak zwanym podatkiem Tobina, czyli fiskalnym obciążeniem transakcji finansowych – poinformował w wywiadzie dla Radia Watykańskiego bp Mario Toso sekretarz Papieskiej Rady Iustitia et Pax. W ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o wprowadzeniu takiego opodatkowania w 10 krajach Unii Europejskiej, między innymi w Niemczech, Francji i Włoszech.
„Nie mogę zrozumieć, jak to jest możliwe, że na gospodarkę realną nakłada się poważne obciążenia podatkowe, podczas gdy główne sfery rynku finansowego, w szczególności te, które zajmują się dzikimi spekulacjami, miałyby być wolne od wszelkiego opodatkowania i nie wnosić wkładu w dobro wspólne? Dlatego Papieska Rada Iustitia et Pax proponuje opodatkowanie niektórych transakcji finansowych w imię sprawiedliwości społecznej” – powiedział bp Toso. (WT)
Na podstawie: Radio Watykańskie
30 października 2012 o 15:31
Ale również ostatnio Iusticia et Pax poparła rząd światowy, bo wg. nich wszystko, co służy pokojowi, jest dobre.
22 listopada 2012 o 11:03
Niech bankierzy płacą.