Z najnowszych badań wynika, że polski system ochrony zdrowia jest jednym z najgorszych w Europie.
W Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (EHCI), międzynarodowym rankingu badającym jakość usług medycznych, Polska zajmuje obecnie 27 miejsce w Europie na 33 zbadane kraje – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. To o jedno miejsce niżej niż w 2009 r., czyli podczas ostatniej edycji badań. W rankingu przoduje Holandia.
W badaniu analizie poddano pięć obszarów kluczowych dla pacjentów: prawa pacjenta i dostęp do informacji, czas oczekiwania na leczenie, wyniki leczenia, profilaktyka/zakres i zasięg oferowanych usług oraz dostępność leków. Wyniki opracowywane są na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów i niezależnych badań, prowadzonych przez twórcę rankingu Health Consumer Powerhouse (HCP).
Zdaniem autorów badania, zalety polskiego systemu ochrony zdrowia to łatwy dostęp do własnej dokumentacji medycznej, wysoki odsetek szczepień wśród dzieci oraz niska umieralność na zawały serca. Ten ostatni wskaźnik jako jeden z nielicznych pozytywnie wyróżnia nas na tle innych państw.
Minusów jest jednak zdecydowanie więcej. Najgorzej przedstawia się w Polsce dostęp do nowoczesnych leków, wskaźnik umieralności na raka (wysoki!) oraz czas oczekiwania na wizytę u lekarza i na zabiegi w szpitalu. Przykładowo średnia oczekiwania na wszczepienie by-passów to u nas trzy miesiące, podczas gdy w Niemczech – 2-3 tygodnie. – „Te wyniki pokazują, że Polska opieka zdrowotna wymaga głębokich reform” – mówi dr Arne Bjoernberg, dyrektor ds. operacyjnych Instytutu Badawczego HCP i przewodniczący zespołu, który od lat prowadzi badania systemów zdrowotnych. I dodaje, że należymy do krajów, które nie czynią postępów, podczas gdy nasi sąsiedzi usprawniają swoje systemy.
Jeszcze trzy lata temu, kiedy została opublikowana poprzednia edycja rankingu, badacze podkreślali, że co prawda Polska nie należy do najlepszych, ale wydaje się zmierzać w dobrym kierunku. Dziś widać, że zmarnowaliśmy szansę i choć relatywnie najmniej odczuliśmy kryzys ekonomiczny, w ochronie zdrowia daliśmy się wyprzedzić takim krajom, jak Słowacja czy Litwa.
Warto pamiętać, kto rządził przez owe ostatnie 3 lata, w trakcie których Polska zaczęła pikować w dół pod względem ochrony zdrowia. Jest to partia, której posłanka została skazana za próbę „kręcenia lodów” na prywatyzacji służby zdrowia.
Za: nowyobywatel.pl
Najnowsze komentarze