Nakładem wydawnictwa WAM ukazał się życiorys ojca Pio autorstwa ojca Gracjana Franciszka Majka z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej. „Życie ojca Pio” wydane w poręcznym kieszonkowym formacie na 156 stronach zawiera informacje o życiu i duchowości włoskiego zakonnika.
Franciszek Forgione urodził się 25 mają 1887 roku we włoskim miasteczku Petrelcina. Mały Franciszek był dzieckiem chorowitym (cierpienia wywołane chorobami naznaczyły całe jego życie) i bardzo religijnym. Od wczesnych lat dziecięcych miał charyzmaty (w tym zdolność bilokacji). Jego żarliwa wiara sprawiła że od lat dziecięcych był dręczyły go demony. W wieku lat pięciu ukazał mu się Jezus który zaakceptował jego powołanie do zakonu. Objawiała mi się też Matka Boska i Archanioł Michał. W wieku lat 15 zdecydował się zostać zakonnikiem. W 1903 roku został nowicjuszem zakonu kapucynów. W zakonie przyjął imię Pio z Petrelciny. W 1907 złożył śluby wieczyste, a w1910 przyjoł świecenia kapłańskie (wówczas to pojawiły się u niego po raz pierwszy stygmaty i stany ekstatyczne). Ojciec Pio podczas I wojny światowej służył jako sanitariusz. W 1918 roku przyjmuje od Jezusa dar współuczestnictwa w męce zbawiciela. Otrzymuje nieustannie krwawiące stygmaty. Odczuwa ogromne cierpienie psychiczne i fizyczne.
Ojciec Pio od dziecka był ofiarą urągań, prześladowań, kłamstw i oszczerstw. Prześladowcami byli ludzie i demony. Demony pod postacią ludzką i zwierzęcą, a czasami nawet pod postacią kapłanów i świętych. Demony proponowały mu zaprzestanie agresji za cenę rezygnacji z kapłaństwa. Zakonnikowi upadłe anioły często zadawały rany fizyczne. Powodem nienawiści ludzi do ojca Pio była ich złośliwość, pycha i zawiść. Ojciec Pio denerwował zawistników: swoją gorliwością kapłańską, sukcesami spowiednika, zainteresowaniem mediów, sukcesami w nawracaniu, zainteresowaniem pielgrzymów jego osobą. Na zakonnika pisane były nieustanie złośliwe anonimy i listy. Kampania nienawiści doprowadziła do czasowego ograniczenia przez władze kościelne aktywności kapłana.
Ojciec Pio swoją żarliwą wiarę wyrażał nie tylko modlitwą ale i działalnością społeczną. Był twórcą ogromnego szpitala, przytułków dla ubogich, zakładu wychowawczego dla dziewcząt i przedszkola. Ojciec Pio zmarł 22 września 1968 roku w wieku 81 lat. Kościół uznał go za świętego.
Ojciec Gracjan Franciszek Majka w swej książce opisał też: duchowość i nauczanie ojca Pio, jego sukcesy w spowiadaniu, kierownictwie duchowym i w rozbudzaniu w wiernych żarliwej religijności, korespondencje zakonnika z wiernymi, jego szczególną cześć dla Matki Boskiej. Autor w swej pracy opisał też tło historyczne życia świętego.
Jan Bodakowski
22 kwietnia 2012 o 21:00
Prawdziwy wzór kapłana, jedna z najważniejszych postaci katolicyzmu w XX wieku.