“Polak Wszech Czasów” to kampania inspirowana projektem BBC „The Greatest Britons”, w którym Brytyjczycy wybierali najbardziej cenioną przez siebie postać historyczną. Polacy dzięki portalowi żywej historii www.polakwszechczasow.pl mogą proponować swoich bohaterów (osoby nieżyjące) i promować ich poprzez dołączanie multimediów (krótkich filmów, zdjęć, skanów, prezentacji), uzupełniać biografie, a także komentować wady i zalety danego bohatera.
Portal jest społecznością użytkowników wspierających ulubione postaci historyczne, również te znane jedynie lokalnie i rodzinnie. Materiały i informacje gromadzone są przez zaangażowanych członków społeczności przy współpracy z instytucjami kultury, dla których portal jest partnerem w dziele popularyzowania zbiorów. W portal angażują się media, społeczności lokalne i organizacje pozarządowe. W kampanię włączają się wybitne osobistości promujące wybrane postacie historyczne. Powstają spoty internetowe. Portal żyje dzięki stale rozwijanym funkcjonalnościom – rankingom, quizom, możliwości tworzenia najeżonych ciekawostkami „linii życia” postaci.
Na stronie internetowej można również obejrzeć krótkie filmiki z udziałem wielu znanych przedstawicieli świata kultury, filmu, nauki i sportu. A zatem do dzieła! Razem wybierzmy „Polaka Wszech Czasów”.
Ciekawostki z edycji konkursu w innych krajach
Ukraińcy wybrali Jarosława Mądrego. Na trzeciej pozycji sklasyfikowano Stiepana Banderę. Po zakończeniu konkursu, jeden z organizatorów na swoim blogu zarzucił manipulację głosami. Jego zdaniem głosowanie wygrał Bandera, ale by uniknąć skandalu międzynarodowego, przesunięto go na trzecią pozycję.
Niemcy rozpoczynając konkurs wykluczyli z niego Adolfa Hitlera i Ericha Honeckera. Na liście kandydatów początkowo znalazł się Mikołaj Kopernik, ale ten pomysł wzbudził w Polsce duże kontrowersje. Do tego stopnia, że Senat podjął uchwałę ku czci „wielkiego Polaka” i „jednego z największych naukowców w historii”.
Grecy udowodnili swoje przywiązanie do dawnej historii. W pierwszej dziesiątce znaleźli się Platon, Sokrates, Arystoteles i Perykles. Wygrał Aleksander Macedoński.
Spośród 30 edycji konkursu na całym świecie, tylko raz wygrała kobieta. W Indiach triumfowała Matka Teresa.
Materiał nadesłany przez twórców - Oko i Ucho Sp. z o. o.
20 kwietnia 2012 o 17:32
Ciekawe jak u nas Romkowi pójdzie i czy go nie przesuną w razie zbyt dużej popularności.
20 kwietnia 2012 o 20:41
Polscy żydzi przesuną Dmowskiego tak samo, jak ukraińscy żydzi przesunęli Banderę. Mogę się nawet założyć na halbę dobrego lwowskiego piwa
20 kwietnia 2012 o 21:39
Cieszy wybór, jakiego dokonali Ukraińcy wskazując na naszego człowieka =]
20 kwietnia 2012 o 22:09
Na Jarosława Mądrego? Nie, Ukraińcy wybrali Banderę