Biskup senior zielonogórsko-gorzowski, Jego Ekscelencja Paweł Socha CM, wziął udział w trzecim czuwaniu Krucjaty Różańcowej. Odbyło sie ono w nocy z 23 na 24 marca na Jasnej Górze. Rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.
Ks. bp. Socha, w asyście 6 kapłanów i diakona przewodniczył Mszy Świętej odprawionej o północy. Wygłosił też do uczestników czuwania homilię, w której przedstawił orędzie modlitwy za Ojczyznę jako dziejową konieczność i niezwykle aktualne wezwanie. Hierarcha w sposób pogłębiony zarysował obraz współczesnej sytuacji Polski i Polaków poprzez odwołanie do dekalogu. Zjawiska demoralizacji i relatywizacji wartości, upowszechniające się w życiu społecznym, kulturalnym i przestrzeni medialnej, stanowią wyzwanie dla Kościoła i Narodu. Podważanie wartości opartych na dekalogu, a wręcz zanegowanie Prawa Bożego i prawa naturalnego wymaga odpowiedzi ze strony wierzących. Postawa wiary, wyrażająca się w modlitwie i zaangażowaniu w sprawy Ojczyzny, jest odpowiedzią człowieka świadomego swej ludzkiej godności i odpowiedzialności za powierzone dobro. Modlitwa jest postawą osoby ufającej w moc Boga. Krucjata Różańcowa za Ojczyznę jest wyrazem odpowiedzialności i zawierzenia Bogu, których Polska niezwykle dziś potrzebuje. Kończąc celebrację ks. Biskup wyraził swą osobistą troskę i zaangażowanie w dzieło Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę oraz udzielił arcypasterskiego błogosławieństwa.
Eucharystia była poprzedzona adoracją Najświętszego Sakramentu, wystawionego przez ks. Łukasza Kadzińskiego i modlitwą tajemnicami radosnymi Różańca Świętego z rozważaniami zaczerpniętymi z nauczania Prymasa Polski, Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Różaniec poprowadził ks. Stanisław Małkowski. Bezpośrednio przed Liturgią Eucharystyczną wierni wysłuchali konferencji wygłoszonej przez O. prof. dr hab. Janusza Zbudniewka. Pauliński historyk przybliżył wiernym historię, teologię i społeczną rolę ślubów lwowskich Jana Kazimierza. Obrona Jasnej Góry stała się znakiem cudownej interwencji Maryi jak również wyrazem jej opieki nad Polską, w odpowiedzi na którą Jan Kazimierz w lwowskiej katedrze złożył śluby, będące deklaracją moralnej odnowy stosunków społecznych w państwie. Zobowiązania te nie zostały zrealizowane wskutek słabości króla oraz degeneracji szlachty, która po wyzwoleniu kraju ze szwedzkiego najazdu, porzuciła królewskie zobowiązania. Na tle nie podjętych koniecznych reform w skali państwa, wyróżnia się aktywność społeczna, duszpasterska i patriotyczna paulińskiego klasztoru na Jasnej Górze. Historyczne odniesienia znajduje wiele współcześnie obserwowanych zjawisk. Szczególną aktualność prelegent przypisał rzeczywistości kryzysu moralnego, wyrosłego z niewypełniania zobowiązań narodu wobec Boga wyrażonych w ślubach królewskich i Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego.
Po Mszy Świętej, tradycją poprzednich czuwań, zgromadzeni odmówili część bolesną i chwalebną Różańca. Również one były ubogacone rozważaniami opartymi na tekstach Sługi Bożego Augusta Hlonda. Krucjata Różańcowa chętnie odwołuje się do jego nauczania. To właśnie z niego pochodzą słowa cytowane przez kard. Stefana Wyszyńskiego w słynnym sformułowaniu „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy. (…) Polska nie zwycięży bronią, ale modlitwą, pokutą, wielką miłością bliźniego i Różańcem.” Są one jedną z głównych inspiracji dla dzieła Krucjaty. Modlitwa była przeplatana śpiewem pieśni maryjnych i pasyjnych.
Czuwanie zakończone zostało Litanią Narodu Polskiego odmówioną przez ks. Łukasza Kadzińskiego, w której orędownictwu polskich świętych polecono intencje Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Na modlitwie w Bazylice Jasnogórskiej zgromadziło się tym razem ponad 250 pielgrzymów z różnych stron kraju, wśród nich wiele osób młodych, rodziny z dziećmi, świeccy i duchowni.
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, trwająca od czerwca 2011 roku liczy już 87 tysięcy osób w tym kilkunastu biskupów. W ostatnim czasie dołączył ordynariusz diecezji świdnickiej, biskup Ignacy Dec, który już wcześniej odnosił się bardzo życzliwie w stosunku do tej inicjatywy. Miedzy innymi 2 października zeszłego roku w całej diecezji został odczytany list pasterski, zachęcający wiernych do udziału w Krucjacie.
Najnowsze komentarze