Na łamach portalu Nacjonalista.pl można było przeczytać o Spółdzielniach Socjalnych oraz o Centrach Integracji Społecznej. Czas wiec by przybliżyć szanownym Czytelnikom, czym jest ekonomia społeczna, jej cele i zadania jakie stawia przed sobą.
Co to jest ekonomia społeczna?
Ekonomia społeczna to inaczej mówiąc taka działalności gospodarcza, w której łączą się cele zarówno ekonomiczne jak i społeczne. Innymi nazwami ekonomii społecznej są: przedsiębiorczość społeczna oraz gospodarka społeczna. Jedną z definicjo przedsiębiorstwa społecznego jest ta, którą sformułowali pracownicy europejskiej sieci badawczej EMES. Wg. niej w przedsiębiorstwach społecznych to nie maksymalizacja zysku czy zwiększenie dochodu właścicieli bądź udziałowców jest najważniejsze, lecz reinwestowanie zysków we wspólnotę lub cele społeczne. Kryteriami charakterystycznymi dla ekonomii społecznej określonymi przez EMES powinny być:
Kryteria ekonomiczne:
- prowadzenie w sposób względnie ciągły, regularny działalności w oparciu o instrumenty ekonomiczne;
- niezależność, suwerenność instytucji w stosunku do instytucji publicznych;
- ponoszenie ryzyka ekonomicznego;
- istnienie choćby nielicznego płatnego personelu.
Kryteria społeczne:
- wyraźna orientacja na społecznie użyteczny cel przedsięwzięcia;
- oddolny, obywatelski charakter inicjatywy;
- specyficzny, możliwie demokratyczny system zarządzania;
- możliwie wspólnotowy charakter działania;
- ograniczona dystrybucja zysków.
Funkcje ekonomii społecznej.
Przedsiębiorstwa działające na zasadach ekonomii społecznej pełnią lub mogą pełnić różne funkcje społeczne. Najczęściej są to:
• Integracja społeczna i działalność na rynku pracy
• Dostarczanie usług publicznych polegających na świadczeniu usług zarówno społecznych jak i technicznych.
• Usługi o charakterze wzajemnym.
• Usługi na otwartym rynku.
• Dostarczanie dóbr publicznych i rozwój wspólnot lokalnych.
• Działalność handlowa i produkcyjna.
Integracja społeczna i działalność na rynku pracy.
Przedsiębiorstwa takie mają na celu stworzenie miejsc pracy oraz integrację dla grup wykluczonych społecznie. Są to m.in. różne Spółdzielnie Socjalne czy fundacje prowadzące działalność na rzecz integracji społecznej osób np. niepełnosprawnych.
Dostarczanie usług publicznych polegających na świadczeniu usług zarówno społecznych jak i technicznych.
Do usług społecznych możemy zaliczyć np. działania na rzecz bezdomnych mające pomóc im w wyjściu z tego stanu, usługi opiekuńcze, edukacyjne, itp.
Do usług technicznych zaś można zaliczyć np.usługi spółdzielni socjalnych prowadzących działania na rzecz utrzymania i porządkowania zieleni miejskiej, a także prac związanych z segregacją oraz utylizacją odpadów.
Usługi o charakterze wzajemnym.
Do usług tych możemy zaliczyć różne systemy barterowe, spółdzielnie telefoniczne, ubezpieczenia wzajemne, Banki Czasu itp.
Usługi na otwartym rynku.
Są to usługi prowadzone np. w branży usług gastronomicznych, hotelarskich, wypoczynkowych gdzie usługodawcami są często osoby niepełnosprawne czy po kryzysach psychicznych. Zyski uzyskane z tych usług są przeznaczane na rehabilitację osób niepełnosprawnych.
Dostarczanie dóbr publicznych i rozwój wspólnot lokalnych.
Często są to usługi prowadzone w miejscach gdzie było duże zagrożenie biedą i bezrobociem, a gdzie miejscowa ludność wzięła sprawy w swoje ręce i zaczęła świadczyć usługi np. turystyczne, co powoduje większą integracje wspólnot lokalnych.
Działalność handlowa i produkcyjna.
Przedsiębiorstwa oparte na ekonomii społecznej często podejmują też działalność gospodarczą. Są to przedsiębiorstwa prowadzone przez osoby wykluczone społecznie- uzależnionych od narkotyków czy alkoholu- i pozwalające im na integracje społeczną.
O Spółdzielniach Socjalnych oraz CIS można przeczytać TUTAJ oraz TUTAJ.
Na podstawie: www.ekonomiaspołeczna.pl
1 kwietnia 2012 o 01:06
Dobrze, że pojawiają się coraz częściej takie teksty. Oby tak dalej!