Poniżej przedstawiamy relacje i zdjęcia, które zostały przysłane do naszej redakcji z różnych części Polski. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji i zaangażowali się w promocję jakże słusznej idei. Dopóki jesteśmy, pamięć o Bohaterach będzie trwała!
Link do akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/1.listopada
Link do wydarzenia, które polubiło 1200 osób: https://www.facebook.com/event.php?eid=243526255696709
Białystok
W związku z dniem Wszystkich Świętych grupa białostockich aktywistów z Narodowego Odrodzenia Polski udała się w sobotę ( 29 października) na cmentarz wojskowy by zapalić symboliczne świece i oddać hołd poległym za Ojczyznę.
Łowicz
1 listopada na grobach poległych żołnierzy zapłonęło wiele zniczy. Wśród nich dostrzec można było te zapalone przez kibiców Widzewa z Łowicza. Fani łódzkiej drużyny, często określani „kibolami” postanowili upamiętnić bohaterskie czyny walczących za ojczyznę Polaków, poprzez akcję przeprowadzoną na łowickich nekropoliach. Do czerwono-biało czerwonych zniczy kibice dołączyli pamiątkowe karty, wydane specjalnie na okazję dnia Wszystkich Świętych.
Wrocław
Delegacja Narodowe Odrodzenie Polski zapaliła znicze na cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu.
Wołów
Działacze i sympatycy Narodowego Odrodzenia Polski z Wołowa zapalili znicze na pomniku Pamięci Ofiar Terroru Hitlerowskiego.
Katowice, Ruda Śląska, Zabrze
W Katowicach, Rudzie Śląskiej i Zabrzu sympatycy NOP rozkleili kilkaset plakatów promujących akcję „Zapal Znicz Bohaterom”.
Kraków
W okolicach wszystkich cmentarzy w Krakowie i okolicach pojawiły się plakaty i ulotki z coroczną akcją „Zapal znicz bohaterom”.
Wieliczka
1 listopada, jak co roku patrioci z Wieliczki zapalili znicze pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Tego samego dnia na ulicach miasta i w okolicy cmentarza zawisło kilkadziesiąt plakatów informujących o akcji.
Kielce
Sympatycy NOP Kielce uczestniczyli w akcji Zapal Znicz Bohaterom. Zapaliliśmy 9 oznakowanych zniczy na Starym cmentarzu w Kielcach.
Kielce, Daleszyce
Wysprzątano groby, rozklejono plakaty, zapalono znicze.
Sulechów
1 Listopada około godziny 18.00 działacze Lubuskiej dzielnicy Falangi udali się na cmentarz komunalny w Sulechowie i złożyli znicze oraz zmówili modlitwę pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oraz miejscowym grobem nieznanego żołnierza.
Słupsk
W drodze na cmentarz zobaczyłem plakaty tej akcji, o której wstyd się przyznać zapomniałem. W drodze powrotnej do domu spotkałem koleżankę, która zgodziła się ze mną, że można w takim razie skrzyknąć ludzi i wieczorem przyjść na Stary Cmentarz (Główny cmentarz w Słupsku).
Relacja z Akcji Zapal Znicz Bohaterom w Słupsk.
Akcja rozpoczęła się o godzinie 20.00. Grupę tworzyło kilka osób z stowarzyszeń katolickich, z jednej parafii. Spotkaliśmy się pod Główną Bramą Cmentarza, skąd wyruszyliśmy pod Krzyż Katyński i Wołyński oraz mogiłę pomordowanych Polaków, by uczcić naszych rodaków, którzy zginęli za nas.
Następnie przeszliśmy pod Ścianę Pamięci upamiętniającą pomordowanych w obozach zagłady, oraz tych, którzy umarli za granicami naszej ojczyzny.
Później oddaliśmy cześć jeńcom wojennym: belgijskich, francuskich i holenderskich narodowości – ofiar przymusowej pracy w faszystowskiej niewoli, którzy oddali swe życie „Za wolność naszą i waszą”.
Stamtąd na zakończenie udaliśmy się pod pomnik Matki Polki, by uczcić tych najmłodszych – dzieci, które zginęły w trakcie II Wojny Światowej, będąc niczemu nie winne, a które często ramię w ramię z dorosłymi walczyły o wolność.
Pod każdym miejscem zapalaliśmy symboliczny znicz i przypominaliśmy sobie, oraz zebranym osobą, o tym, kogo chcemy uczcić w tym miejscu. Największy efekt wywarło to na ludziach przy pomniku Matki, gdyż wielu nie wie, ku czci kogo on jest.
W drodze powrotnej (czego nie planowaliśmy) oddaliśmy jeszcze hołd Powstańcom Warszawskim przy ich pomniku, który nie znajduje się na terenie cmentarza, a w parku, kilka ulic dalej.
Przyszłoroczną akcję zamierzamy zorganizować trochę szybciej, by zebrać więcej osób.
Cześć i chwała Bohaterom.
M.Goliński
Rzeszów, Przemyśl, Jasło, Warzyce
Podobnie jak w całej Polsce, 1 i 2 listopada nacjonaliści z Podkarpacia poprzez zapalenie zniczy oraz chwilę modlitwy oddali cześć Patriotom, którzy swoje życie oddali w obronie Ojczyzny.
W Jaśle za sprawą sympatyków Narodowego Odrodzenia Polski akcja „Zapal Znicz Bohaterom” została odpowiednio rozpropagowana: setki ulotek i plakatów, a także „wydarzenie” zamieszczone na popularnym portalu społecznościowym. Dodać należy, że ogłoszenie zachęcające do udziału w Akcji pojawiło się na jednym jasielskich serwisów informacyjnych (jaslo4u.pl). Znicze zapalono na cmentarzu wojennym w Warzycach koło Jasła (wcześniej z inicjatywy miejscowych narodowców został on uprzątnięty), oraz na starym cmentarzu w Jaśle.
W Przemyślu znicze pojawiły się zarówno na zbiorowych mogiłach obrońców miasta, jak i przy tablicy poświęconej pamięci żołnierzy Armii Krajowej.
W Rzeszowie znicze zapłonęły między innymi pod tablicą upamiętniającą ppłk. Łukasza Cieplińskiego, bohatera podziemia antykomunistycznego, zamordowanego w więzieniu UB, oraz na grobach Powstańców Styczniowych.
Czeszewo
Na zdjęciu grób mojego pra pra dziadka Wawrzyna. U mnie w rodzinie jest mnóstwo przodków o podobnych tradycjach. Jednak chciałem przdstawić zdjęcie z płytą którą rodzina zamontowała z mojej inicjatywy. W miarę możliwosci finansowych będziemy monotwać płyty na innych grobach.
Pozdrawiam Bartosz Kosicki
Tczew
1 Listopada Tczewscy sympatycy Narodowego Odrodzenia Polski, w myśl akcji „Zapal znicz Bohaterom” odwiedzili pomniki poświęcone ofiarom minionych wojen, znajdujące się na terenie miasta. Zniczem i modlitwą oddali hołd swoim wielkim przodkom.
Krojanty
Biłgoraj
Zapalono znicze i rozklejono kilkaset plakatów.
Opole
Sympatycy NOP zapalili znicze na pomniku ku czci żołnierzy podziemia niepodległościowego walczącego z władzą komunistyczną w latach 1944 – 1956).
Kołobrzeg
1 listopada działacze Narodowego Odrodzenia Polski w Kołobrzegu postawili znicze na cmentarzu przy „Ścianie Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu”, pod pomnikiem przy grobach żołnierzy Armii Krajowej i pomniku w hołdzie zamordowanym Polakom w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych.
W dniu 29 listopada, kilka osób spotkało się pod Bramą Cmentarza Centralnego w Szczecinie by w ramach Porozumienia Środowisk Patriotycznych posprzątać pomniki i groby tych którzy oddali największą daninę naszej Ojczyźnie – swoje życie. Pracowano przy pomniku „W hołdzie Bohaterom Września 1939″, ”W hołdzie poległym i pomordowanym żołnierzom Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych Podziemnego Państwa Polskiego” oraz przy zbiorowej mogile żołnierzy Bojowego Oddziału Armii. Ta ostatnia mogiła jest bardzo szczególna dla szczecińskiej ziemi. Żołnierze BOA którzy po wojnie przebywali na Ziemiach Odzyskanych, zostali aresztowani a następnie po pokazowym procesie przed szczecińskim Wojskowym Sądem Rejonowym skazani na śmierć.Jeden z żołnierzy Wacław Borodziuk, tak mówił podczas śledztwa: „Walka się nie skończyła. (…) Po co zresztą tłumaczyć, skoro i tak mnie powiesicie”. Rozstrzelano ich w areszcie na ul. Kaszubskiej strzałem w tył głowy, a następnie pochowano w bezimiennym grobie. Po ponad 60 latach odnaleziono po staraniach IPN i szczecińskiej PAM szczątki żołnierzy:
Wacława Borodziuka (23 lata), Edwarda Kokotko (29), Zenona Łozickiego (20) Waldemara Klimczewskiego (20) i Edwarda Kosieradzkiego(20) członków antykomunistycznej organizacji BOA.W 2009 roku uroczysty, pogrzeb któremu towarzyszył kondukt składający się m.in. z kombatantów , rodzin zamordowanych, młodzieży i wojska.
Przy pomnikach i mogile zapalono znicze i złożono kwiaty w hołdzie dla walki i poświęcenia tych dzięki którym dziś mówimy po polsku, o których nie wolno nam zapomnieć.
Warszawa
W Warszawie członkowie NOP złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Henryka Rossmanna, założyciela i przywódcy przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego (stare Powązki), przy krzyżu upamiętniającym Zdzisława Stroińskiego, poległego w Powstaniu Warszawskim redaktora „Sztuki i Narodu” oraz na przy tablicy upamiętniającej ofiary Zamachu Majowego (wojskowe Powązki).
Włocławek
We Włocławku członkowie i sympatycy NOP zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy nieupamiętniającej bohaterów walk o niepodległość z lat 1914-1921.
Świdnica
Zapalono znicze pod pomnikiem poświęcony pamięci osób pomordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Starogard Gdański
Odwiedzono Pomnik poległych na frontach II wojny światowej na cmentarzu przy ulicy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich oraz pomnik żołnierzy poległych za Ojczyznę z 2 PłkSzRok przy ulicy Marszałka J. Piłsudskiego; pomnik poległych harcerzy przy ul. Mickiewicza.
Wałbrzych
Działacze NOP w Wałbrzychu zapalili znicze pod pomnikiem ofiar hitleryzmu.
Wałcz
W Wałczu działacze NOP zapalili znicze na grobie Bohdana Woynicza, uczestnika kampanii wrześniowej i oficera AK, oraz pod krzyżem poświęconym ofiarom komunizmu.
Szpęgawsk
Odwiedzono groby masowe w lesie szpęgawskim.
Lubichowo
Zapalono znicz pod tablicą upamiętniającą żołnierzy majora Łupaszki.
Tczew
Zapalono znicze w kilku miejscach, m.in. na starym i nowym cmentarzu przy ul. 30 stycznia na grobach poległych obrońców Tczewa, w Parku przy pomniku poległych harcerzy, na Nowym Mieście przy jednostce wojskowej przy pomniku zidentyfikowanych żołnierzy.
Oława
Zapalono znicz pod Pomnikiem Losów Ojczyzny
Koszalin
W Koszalinie sympatycy NOP zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym ofiarom Katynia.
Pyrzyce
Delegacja NOP zapaliła znicze i odmówiła modlitwę za tych, którzy oddali życie za Polskę pod Krzyżem na Cmentarzu Miejskim.
Gorzów
W Gorzowie działacze NOP zapalili znicze pod pomnikiem w hołdzie Polakom pomordowanym na Kresach Wschodnich przez okupantów i ofiarom zbrodni katyńskiej.
Za wszystkie podesłane relacje serdecznie dziękujemy.
Najnowsze komentarze