Kryteria dochodowe przyznawania zasiłku rodzinnego są niezmienne od siedmiu lat. Dlatego z roku na rok spada liczba dzieci uprawnionych do jego pobierania. Podczas tych siedmiu lat prawo do świadczeń straciło 2.7 mln dzieci.
Powodem tego jest wprowadzenie ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Do czasu wprowadzenia ustawy zasiłki przysługiwały 5,5 mln dzieci. Ustawa przewiduje wprowadzanie, co trzy lata weryfikacji kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymywania zasiłków. Nigdy jednak nie zweryfikowano tej kwoty. Kryterium dochodowe wynosi 504 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub 583 zł, jeżeli w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko. Jednak od czasu wprowadzenia ustawy wzrosła inflacja oraz płace poszły w górę wiec liczba uprawnionych ciągle spada – W efekcie świadczenia dla rodziców zaczynają się upodabniać do tych z pomocy społecznej, które przysługują osobom o najniższych dochodach. Tymczasem celem zasiłków rodzinnych, które są elementem polityki prorodzinnej jest wsparcie jak największej grupy rodzin – mówi dr Bożena Kołaczek z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
Komentarz: Jak widać, każda ekipa, która mogła zmienić kwoty uprawniające do pobierania zasiłku świetnie realizowała hasło „ By żyło się lepiej”, ale coraz węższej grupie ludzi./BK/
Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna
Najnowsze komentarze