W najnowszym numerze znajdziecie artykuły dotyczące m.in.:
- pisarstwa Jerzego Bandrowskiego (brat Kadena-Bandrowskiego) z okresu 1915-1917, który w odróżnieniu od brata był zwolennikiem Narodowej Demokracji;
- międzywojennej publicystyki na łamach „Myśli Narodowej”, dotyczącej problemu separatyzmu ukraińskiego;
- działalności Prezesa SN Tadeusza Bieleckiego na emigracji w latach 1939-1941
- działalności Sekcji Polskiej Radio National de Espada (tzw. Radio Madryt) z lat 1949-1970 oraz stenogramy kilku audycji;
- prób werbunku przez wywiad PRL Mariana Emila Rojka, działacza SN na emigracji
- wizerunku Ronalda Reagana w propagandzie PRL.
W dziale „Antykwariat” opublikowaliśmy tekst gen. Antona Denikina dotyczący nieznanych kontaktów miedzy Polską a oddziałami Białej Armii na południu Rosji w 1919 r. oraz fabularyzowaną relację oficera polskiego wywiadu z akcji przerzutu agentów do Związku Sowieckiego w latach 30.
Ponadto w dziale „Archiwum Pamięci”, gdzie drukujemy niepublikowane dotąd relacje i wspomnienia znalazły się fragmenty pamiętnika śp. Konstantego Grytskan-Didkowskiego z pobytu z Armii Sowieckiej w latach 80 XX w. oraz relacja prof. Agnieszki Muszyńskiej z Moskwy lat 1953-1955.
Całości dopełniają szkice przedstawiające sylwetki zmarłych niedawno: Konstantego Grytskan-Didkowskiego, ks. prałata Józefa Obremskiego oraz hr. Maiko Cheremeteff (Szeremietiew). Oprócz tego jak zwykle duża porcja recenzji i not o książkach oraz przegląd prasy.
Zapraszam do lektury – „Glaukopis” jest już dostępny w sieci EMPIK.
24 września 2011 o 17:43
Pomijając już samą treść, ciekawa okładka . Ktoś się orientuje kim jest kolega narodowiec na zdjęciu? Gdzie ma miejsce owa oracja?
24 września 2011 o 20:42
@Nacjonalista Co do oratora nie jestem pewien, aczkolwiek mam pewność co do wydarzenia. To któryś ze zjazdów Błękitnej Armii Hallera. Widać to po kombatantach w Dżinsowych mundurach i „Adrianach” na głowie. Jak Piłsudski miał swoje Legiony to my mamy swoją Błękitną Armię. Be proud!