Decyzją urzędników projekt budowy Muzeum Komunizmu, zapoczątkowany w 2003 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, zostanie zlikwidowany. Rzecznik Urzędu m.s Warszawy Bartosz Milczarczyk potwierdza: Nie ma pieniędzy w budżecie miasta. Powstaje Muzeum Historii Żydów Polskich i na kolejne nas nie stać.
W 1999 roku architekt Czesław Bielecki, satyryk i aktor Jacek Fedorowicz oraz reżyser Andrzej Wajda zapowiadali: Zbudujemy najwyższy drapacz chmur w Europie z Muzeum Komunizmu. Architektowi marzyło się symboliczne rzucenie na kolana daru Sowietów – Pałacu Kultury (231 m) – z jego części wyrastać miała szpica na 340 m. W drapaczu spośród 60 pięter te dolne miało zająć muzeum, wyżej planowano biura komercyjne. Inicjatorzy zawiązali fundację SocLand Muzeum Komunizmu. Ekspozycja miała wywoływać dreszcze, nie tylko uśmiech. Fedorowicz przypominał: To nie były żarty. Mordowali. Kiedy się okazało, że nie ma chętnych inwestorów na drapacz z muzeum w pakiecie, SocLand przykroił marzenia do ok. 40 mln zł.
Dla porównania, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy nie miał żadnych obiekcji aby natychmiast ruszyć z budową Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Koncepcja budowy dużej placówki muzealnej poświęconej historii polskich Żydów narodziła się w 1997 roku i w tym samym roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przeznaczył na ten cel działkę na Muranowie, jedyną niezabudowaną część dawnej dzielnicy żydowskiej. W 2005 roku muzeum zostało formalnie założone, a jego biura zostały ulokowane w tymczasowej siedzibie. 17 kwietnia 2007 roku członkowie komitetu budowy muzeum spotkali się z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, w sprawie rozpoczęcia budowy. 26 czerwca 2007 akt erekcyjny pod budowę muzeum został podpisany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego, prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz–Waltz, przewodniczącego Stowarzyszenia ŻIH Mariana Turskiego oraz pierwszego darczyńcę Victora Markowicza z USA (któremu towarzyszyli Zygmunt Rolat i Tad Taube). Na akcie erekcyjnym złożyli też podpisy przedstawiciele komitetów z wielu krajów wspierających budowę muzeum, w tym przewodniczący Polskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum Marcin Święcicki oraz przewodniczący organizacji żydowskich z Polski.
Całość budowy będzie kosztować od 80 do 100 milionów złotych. Większość funduszy pokryje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (40 mln PLN), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (40 mln PLN), Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny wraz z prywatnymi sponsorami z całego świata (20 mln PLN). Muzeum Historii Żydów Polskich to obecnie największa inwestycja kulturalna stolicy. Uroczyste otwarcie ma nastąpić w kwietniu 2013 roku.
Komentarz: 80 milionów złotych na budowę Muzeum Historii Żydów znalazło się natychmiast z kieszeni polskiego podatnika, 40 milionów na budowę Muzeum Komunizmu już nie.
Na podstawie: gazeta.pl, wikipedia.pl
14 sierpnia 2011 o 15:19
Jak to ma być muzeum tzw. Żydów polskich to nic straconego… bo któż w znakomitej większości tworzył ruch komunistyczny w Polsce? …No dobra… jest jedno „ale” – jak to się ma nazywać muzeum Żydów to trzeba się nastawić na to, że będzie to politycznie poprawne gówno mające niewiele wspólnego z prawdziwą historią tzw. Żydów polskich.
14 sierpnia 2011 o 15:22
A co do muzeum komunizmu to proponuję tańszy projekt – powiesić Jaruzelskiego na szczycie Pałacu Kultury – czyż nie zmuszałoby do refleksji? :]
15 sierpnia 2011 o 13:01
skąd oni w ogóle biorą eksponaty do takiej ilości muzeów? Pewnie same fejki będą wystawiać.