- Jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapłacić solidnie pracującemu pracownikowi za cały miesiąc wynagrodzenia w wysokości płacy minimalnej, albo trochę większego, to nie powinien w ogóle się za działalność gospodarczą zabierać – mówi Piotr Duda.
Szef „Solidarności” podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie związku poinformował o utworzeniu Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Przewodniczący Komisji Krajowej tym razem wystąpił w roli pełnomocnika Komitetu. Wyjaśnił, jakie są powody dla których „Solidarność” zdecydowała się zaangażować w przygotowanie projektu ustawy o wynagrodzeniu minimalnym. Za wydarzenie, które „przelało czarę goryczy” uznał sytuację z zeszłego roku, kiedy na forum Komisji Trójstronnej doszło do porozumienia i wszyscy partnerzy społeczni ustalili zgodnie wysokość minimalnego wynagrodzenia na 2011 rok. Stronę rządową reprezentował wicepremier Pawlak. Niestety, Rada Ministrów nie wyraziła zgody i mimo podpisu wicepremiera rząd ustalił inną, niższą kwotę minimalnego wynagrodzenia.
Więcej tutaj
Na podstawie: www.solidarnosc.org.pl
10 maja 2011 o 10:34
„- Jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapłacić solidnie pracującemu pracownikowi za cały miesiąc wynagrodzenia w wysokości płacy minimalnej, albo trochę większego, to nie powinien w ogóle się za działalność gospodarczą zabierać – mówi Piotr Duda.”
Solidnie pracującemu to słowo klucz. Tym niesolidnym rozumiem obniżamy?
10 maja 2011 o 10:39
Tu więcej o całej akcji http://www.placaminimalna.pl/
10 maja 2011 o 14:25
Problem z płacą minimalną jest taki, że rząd podnosząc ją robi sobie dobrą prasę kosztem przedsiębiorców. Niech dadzą na to pieniądze z budżetu, to będzie jakiś pozytywny efekt. W branżach sezonowych taka podwyżka albo doprowadzi do bankructwa, albo do cięcia kosztów – czyli zwolnień.
Herr Duda jest nieźle odrealniony skoro wali takie teksty.ale jak się pobiera „za działalność związkową” 5cyfrową pensyjkę, to czego można oczekiwać.
Z nędzą w Polsce trzeba walczyć systemowo, a nie – jak chcą związki zawodowe – zatwierdzać podwyżki pensji wzięte z powietrza, bo to kopnie w małe i średnie przedsiębiorstwa, które i tak kopane są ze wszystkich stron.
10 maja 2011 o 22:56
Nic to nie da, gdyż płaca minimalna dotyczy jedynie stosunku pracy. Ogromna część pracowników nie ma wogóle umowy o pracę, a jedynie umowę zlecenie, dzieło lub prowadzi „działalność gospodarczą” stojąc na stoisku w mediamarkcie. Nie wspominając o pośrednictwie pracy, outsourcingu i innych narzędziach wyzysku.
11 maja 2011 o 20:20
Podnieśmy płacę minimalną. Niechaj zakłady i firmy upadają, a szara strefa, gdzie pracownicy pracują za mniej, niż wynosi płaca minimalna, niech rośnie.