Manifestacji nacjonalistów o takim rozmachu nie widziano w krajach należących do eurokołchozu od wielu lat. Według organizatorów 10 000 osób przybyło 29 stycznia 2011 roku do Aten, aby uczcić pamięć 3 oficerów greckiej armii: Christodoulosa Karathanasisa, Panagiotisa Vlahakosa oraz Ektorasa Gialopsosa, którzy ponieśli śmierć w styczniu 1996 roku w trakcie konfliktu z Turcją o wysepki na Morzu Egejskim zwane Imia. Od samego początku o poległych patriotach jako jedyni pamiętają narodowi radykałowie z ruchu Złoty Świt oraz działacze powołanego z ich inicjatywy Komitetu Pamięci Narodowej. Nie inaczej było również w tym roku.
Manifestacja rozpoczęła się przy placu Rigillisa, gdzie okolicznościowe przemówienia wygłosili reprezentanci greckich nacjonalistów, wśród nich lider Złotego Świtu Nikolaos Michaloliakos. Przy blasku pochodni i flar odczytano apel poległych, a następnie złożono kwiaty pod monumentem upamiętniającym wydarzenia z 1996 roku. W ten sposób zakończyła się pierwsza część uroczystości.
Uformowany pochód ruszył przez centrum Aten wyrażając głośno i dobitnie dezaprobatę dla antynarodowej polityki kolejnych rządów. Przed budynkiem parlamentu spalono turecką flagę, na moment zatrzymano się pod budynkiem banku, w którego wnętrzu po obrzuceniu koktajlami Mołotowa przez lewicowych ekstremistów w maju ubiegłego roku śmierć poniosło 3 pracowników. Wielka manifestacja greckich nacjonalistów zakończyła odśpiewaniem hymnu narodowego się na ulicy Sokratesa, gdzie swoje biura ma Złoty Świt.
Dzień po uroczystościach, czyli 30 stycznia odbył się 7 Kongres Złotego Świtu na którym podsumowano rok 2010 a także określono cele ruchu na najbliższe miesiące.
Złoty Świt funkcjonuje od 1985 roku (od 1993 jako partia polityczna). Startuje w wyborach (krajowych, samorządowych, europejskich), wydaje tygodnik „Złoty Świt” oraz magazyn pod tym samym tytułem, a także polityczno-muzyczne pismo „Opór”. Obecnie jest to jedyna grecka partia o profilu narodowo-radykalnym. W wyborach samorządowych w Atenach, które miały miejsce w listopadzie 2010 roku greccy NR uzyskali 5,3% głosów, co dało liderowi ruchu Nikolaosowi Michaloliakosowi mandat w radzie miejskiej stolicy. Reprezentanci Złotego Świtu gościli w październiku 2004 roku w Warszawie na zorganizowanej przez Narodowe Odrodzenie Polski konferencji europejskich ruchów NR.
2 lutego 2011 o 20:35
Brawo Grecy
6 lutego 2011 o 16:42
Prawdopodobnie za 2 lata odbędą się wybory parlamentarne i przy utrzymaniu dotychczasowej dynamiki Hrisi Avgi może osiągnąć dobry rezultat. Byłoby to tym bardziej ciekawe, iż w ich przypadku mamy do czynienia z najbardziej radykalną z europejskich partii nacjonalistycznych/NR/Trzeciej Pozycji. Spirit of Spartans!
8 lutego 2011 o 02:26
Mógłbym prosić o link do infa w którym pisze że przez głupotę lewaków zginęło trzech pracowników banku?