„ETA zdecydowała o trwałym zawieszeniu broni, które będzie mogło być zweryfikowane przez społeczność międzynarodową” – głosi fragment przemowy wysłanej hiszpańskim mediom. Jakkolwiek większość Hiszpanów przyjęła oświadczenie z ulgą tak Hiszpański rząd nie daje wiary zapewnieniom i podchodzi do niego z dystansem.
„Jest to stanowcze zobowiązanie ETA na drodze do osiągnięcia trwałego rozwiązania i do zakończenia zbrojnych konfrontacji. Jest to czas działania z historyczną odpowiedzialnością. ETA wzywa rządzących Francją i Hiszpanią do zaprzestania używania wszelkich środków represji i odejścia raz na zawsze z pozycji negacji Kraju Basków. ETA będzie kontynuować swą niestrudzoną walkę i promować wysiłki na rzecz procesu demokratycznego tak długo, jak długo sytuacja w Kraju Basków nie będzie w pełni demokratyczna.” – głosi dalsza część manifestu.
ETA (bask. Euskadi Ta Askatasuna — Baskonia i Wolność) to organizacja walcząca o niezależność (autonomię a także niepodległość) Baskonii od Hiszpanii i Francji założona pod koniec lat pięćdziesiątych przez radykalne skrzydło Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV). ETA operuje głównie na terytorium Hiszpanii i Francji a sama organizacja jest uznawana za terrorystyczną przez Unię Europejską i USA.
Od lat sześćdziesiątych, w wyniku działań ETA śmierć poniosło w zamachach ponad 850 osób a 1230 zostało rannych.
13 stycznia 2011 o 17:05
RAŚ w zagranicznym wydaniu
13 stycznia 2011 o 20:01
Tam to wygląda trochę inaczej. Baskowie to jednak nie Hiszpanie.