W ramach 7 sympozjum katolicko-szyickiego, które organizowane jest wspólnie przez Stolica Apostolska oraz irańską Organizacja Kultury Islamskiej i Relacji Zagranicznej doszło do spotkania prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada z Delegacją Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Cykliczne spotkania są miejscem dyskusji dla irańskich szyitów i Kościoła Katolickiego na tematy dialogu międzyreligijnego, sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie oraz kwestii humanitarnych.
W rozmowie z przewodniczącym watykańskiej delegacji, kardynałem Jeanem-Luis Tauranem, Ahmadineżad zwrócił uwagę, iż odejście przez społeczeństwa od religii objawionych, zwłaszcza przez wysoko rozwinięte społeczeństwo Zachodu, jest przyczyną większości współczesnych problemów. – Duchowni muzułmańscy i katoliccy powinni bliżej współpracować na rzecz ustanowienia trwałej sprawiedliwości i pokoju na świecie - zaapelował prezydent Iranu.
Przedstawiciele obu stron wspólnie potępili ataki terrorystyczne skierowane przeciwko chrześcijanom zamieszkującym Irak. Sam Ahmadineżad w liście do papieża Benedykta XVI podziękował za oficjalny sprzeciw wobec planów palenia Koranu, który Stolica Apostolska wystosowała po zapowiedziach jednego z amerykańskich pastorów protestanckich z Florydy.
Prezydent Iranu ocenił również, iż największym zagrożeniem dla współczesnej kondycji duchowo-moralnej świata są „sekularyzacja, ekstremistyczny humanizm Zachodu i narastające tendencje materialistyczne”. Wskazał na potrzebę współdziałania wielkich religii monoteistycznych w celu odwrócenia tego trendu.
Za: psz.pl
Najnowsze komentarze