Wśród głównych założeń projektu, przygotowanego wspólnym wysiłkiem polskich środowisk ekologicznych, znajduje się m.in. zniesienie prawa weta gmin wobec tworzenia i powiększania parków narodowych oraz ograniczenie prawa Ministra Środowiska do odwoływania dyrektorów parków narodowych w toku kadencji.
Ustawa o ochronie przyrody w obecnym kształcie daje bardzo niewielkim, lokalnym grupom interesu wyjątkowy przywilej decydowania o powołaniu (lub nie) parku narodowego, a tym samym prawo decydowania w imieniu całego narodu (także wbrew woli większości) o zachowaniu (lub nie) dziedzictwa przyrodniczego wyjątkowego w skali kraju, Europy i świata. Pilnej korekty wymaga też regulacja prawna, dająca możliwość odwoływania dyrektorów parków narodowych bez podania przyczyn. To paraliżuje pracę parków i umożliwia naciski na dyrektorów w celach sprzecznych z interesem przyrody – czytamy w oświadczeniu Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.
Mamy nadzieję, że projekt obywatelskiej ustawy poprze obecny Rząd i posłowie – niezależnie od opcji politycznej – bo obecne prawo, odbierające państwu możliwość realizowania ogólnonarodowych strategii i ochrony przyrody na obszarach będących jego własnością, jest po prostu niesprawiedliwe. Apelujemy do wszystkich, którym leży na sercu ochrona polskiej przyrody, by dali wyraz poparcia tej inicjatywy poprzez złożenie pod nią swojego podpisu – piszą autorzy projektu.
Aby projekt nowelizacji wszedł pod obrady Sejmu, konieczne jest zebranie pod nim w ciągu 3 miesięcy 100 tys. podpisów obywateli RP.
Formularz do zbiórki podpisów można znaleźć pod tym adresem. Zebrane podpisy należy odesłać na jeden z poniższych adresów pocztowych:
Mariusz Duchewicz
Pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody
ul. Szobera 4 m. 27
01-318 Warszawa
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
ul. Jasna 17
43-360 Bystra
Źródło: Obywatel
17 listopada 2010 o 15:15
Projkt poprę, pod warunkiem, że zapisane będzie, że dyrektor Parku Narodowego nie może być wcześniej zameldowany w gmienie gdzie park się mieści. Znamy już rządy górali w TPN – prywata, warholstwo i polowanie na niedźwiedzie.