12 lipca br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że członek związku zawodowego zatrudniony na czas określony, który został zwolniony z naruszeniem przepisów, może żądać przywrócenia do pracy. Dotychczas takie prawo przysługiwało jedynie zatrudnionym na czas nieokreślony.
Trybunał zajął się tym tematem na wniosek Sądu Rejonowego w Pabianicach, gdzie toczyła się sprawa Michała Sz., który został zwolniony po tym, jak poinformował swojego pracodawcę o powstaniu organizacji związkowej. Sędziowie Trybunału stwierdzili, że przewidziana w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych szczególna ochrona trwałości stosunku pracy działaczy związkowych odnosi się do wszystkich stosunków pracy, bez względu na podstawę ich nawiązania (umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę). Nie ma również znaczenia, czy stosunek pracy został nawiązany na czas nieokreślony, czy też na czas określony, ani też w jakim wymiarze czasu pracy pracownik jest zatrudniony.
Decyzja Trybunału zapewnia odpowiednią ochronę prawną pracownikom, którzy jako członkowie związków są szczególnie narażeni na konflikty z pracodawcami, a w konsekwencji na działania zmierzające do ograniczenia ich aktywności w obronie interesów i praw pracowniczych bądź też na niebezpieczeństwo niekorzystnych zmian warunków pracy lub płacy czy wręcz utratę zatrudnienia.
Najnowsze komentarze