Problem marnotrawienia żywności jest zjawiskiem tak powszechnym, że ilość wyrzucanego jedzenia w krajach zachodnich liczy się w milionach ton. Przykładowo – we Włoszech, na wysypiskach śmieci ląduje co roku 6 milionów ton produktów jeszcze przydatnych do spożycia, co stanowi blisko 1/3 żywności produkowanej przez ten kraj.
Ilością marnowanego w ten sposób jedzenia można nakarmić ponad 40 mln osób – wyliczyli autorzy projektu Last Minute Market, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ten problem i jednocześnie usprawnienie redystrybucji produktów o mijającym terminie przydatności do spożycia.
Wstydliwy problem wyrzucania żywności nie dotyczy tylko mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Nad Wisłą, według serwisu niemarnuje.pl, zachęcającego między innymi do tworzenia specjalnych banków żywności, do marnowania żywności, przyznaje się co trzeci Polak.
W Polsce ponad 2, 5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Bieda najczęściej spotykana jest wśród dzieci, rodzin wielodzietnych, osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, słabo wykształconych i rolników. W 2007 roku 6, 6 % Polaków żyło poniżej minimum egzystencji.
Ubóstwo jest problemem, który dotyka wiele międzynarodowych społeczności. W Unii Europejskiej ubóstwo dotyczy 16 % społeczeństwa to jest 78 mln osób. W tej grupie osób Polska ma najwyższy wskaźnik ubóstwa wśród dzieci i wynosi on 26 %.
Na zwiększenie skali ubóstwa miały wpływ rosnące ceny żywności. Analizy przeprowadzone przez Światowy Program Żywnościowy oraz Bank Światowy oszacowały, że około 100 mln ludzi zostało zepchniętych głębiej w sferę ubóstwa przez wzrost cen żywności. Obecny wzrost cen żywności powoduje, że najbiedniejsze osoby są zmuszone do przeznaczania większej części dochodów na zakup żywności, kupowania mniejszej ilości lub tańszej żywności, która nie będzie w stanie zapewnić pełnych potrzeb odżywczych – czytamy na stronie kampanii.
Na podstawie: niemarnuje.pl
Najnowsze komentarze